Jak prawidłowo przechowywać żywność w lodówce?

Układanie jedzenia na półkach w lodówce to nie tylko kwestia organizacji przestrzeni. Chodzi także o to, by przechowywana żywność psuła się wolniej.

Dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób najlepiej będzie poukładać kupione produkty – na jaką półkę, co włożyć do dolnych pojemników, czego lepiej ni myć przed schłodzeniem. Dobra organizacja zapewni nie tylko wygodę, ale i oszczędność jedzenia.

Co wolno mrozić i jak rozmrażać?

Produkty w zamrażalniku powinno się układać ciasno jeden przy drugim, a najkorzystniejsza dla mrożenia temperatura zaczyna się w okolicach -18 stopni. Czego bezwzględnie nie wolno robić? Na pewno zamrażać drugi raz już odmrożonych produktów – trzeba je od razu przyrządzić i zjeść. Nie powinno się zamrażać szynki, pasztetów, wyrobów garmażeryjnych. Mrożone produkty mogą zwykle przebywać w zamrażalniku od 3 do 12 miesięcy, jednak warto sprawdzać dokładne, obejmujące je wytyczne.

Zarówno w zamrażalniku, jak i w lodówce niezwykle przydają się pojemniki do przechowywania żywności.

Boczne półki

Te półki są przede wszystkim funkcjonalne – dobrze przechowuje się na nich produkty w słoiczkach, takie jak dżemy, sosy, musztardy czy chrzany. A pewno nie spadną i nie stłuką się, n ie będą także zajmowały miejsca na głównych półkach. Zwykle przechowuje się je dość długo, dlatego ważne jest, by miały swoje miejsce.

Żywność w lodówce

To tutaj trzyma się także jajka – koniecznie nieumyte, mogą leżeć nawet do trzech tygodni. Umycie ich przed włożeniem do lodówki pozbawi skorupki warstwy ochronnej i jajka szybko się zepsują. Tutaj warto też ustawić przelane do ciemnych butelek oleje roślinne.

Dolna półka w lodówce

To miejsce stworzona na owoce i warzywa, zamknięte w nieszczelnych opakowaniach. Niezależnie od umiejscowienia zamrażalnika, na dolnych półkach i w skrzynkach jest najcieplej – zwykle do 10 stopni. Tutaj także panuje wilgotność świetna do przechowywania warzyw, owoców i serów dojrzewających – warunki podobne jak w piwniczce pozwolą im łatwo dojrzeć do pełnego smaku i zapachu. Warto pamiętać, że nieumyte warzywa i owoce trzymają się dłużej.

Co na górne i środkowe półki?

Im wyżej w lodówce, tym chłodniej, dlatego też najwyższe półki powinny służyć do przechowywania łatwo psujących się produktów, takich jak serki, mleko w kartonie lub butelce. Półki środkowe to dobre miejsce na gotowe dania, na przykład zupy lub resztki obiadu zostawione na kolejny dzień. Warto je szczelnie przykrywać lub zamykać w pojemnikach – na pewno dzięki temu nie wyschną i nie przejdą zapachami innych produktów.

Kategorie: Ciekawostki i porady,

Autor

Michał

Redakcja zonic.pl