Siemię lniane, czyli nasiona lnu nie tylko na zaparcia

Siemię lniane to niewielkie nasiona lnu, które są dostępne w sklepach zielarskich oraz aptekach. Wywar przygotowywany z siemienia będzie łagodził pojawiające się dolegliwości żołądkowe oraz problemy z zaparciami. Szczególnie będzie polecany kobietom w okresie menopauzy, ponieważ będzie odpowiadał za regulowanie poziomu estrogenów w organizmie.

Warto poznać te właściwości jakie ma siemię lniane

Mamy tam między innymi wiele kwasów tłuszczowych omega-3 witaminę E, substancje balastowe, śluzowe, białko, potas, cynk, ligniany jako fitoestrogeny. Można będzie przygotowywać sobie odwary, dodawać siemię do kanapek czy sałatek. Należy przechowywać nasiona w ciemnym, zamkniętym słoiku. (http:http://centrumwitalnosci.pl/jak-nalezy-stosowac-siemie-lniane_fxae.a)
 

Właściwości siemienia lnianego

Siemię jest środkiem, który będzie osłaniał przewód pokarmowy. Wodne wyciągi będą działać powlekająco na błony śluzowe żołądka oraz przełyku i w ten sposób będą one chronione przed substancjami szkodliwymi. Co ciekawe śluz z nasion lnu długo nie będzie tracił lepkości. Dzięki temu może się przemieszczać do jelita grubego i będzie zatrzymywał skutecznie szkodliwe związki, które utrudniają wchłanianie. Nasiona mają właściwości lekko przeczyszczające. Pęcznieją one w jelicie grubym i przyspieszają ruchy robaczkowe, które ułatwią nam wypróżnienie.

Siemię lniane może hamować rozwój raka piersi

Dzięki temu, że w składzie znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe siemię będzie chronić przed miażdżycą i działa jako składnik wpływający na elastyczność skóry. Lignany, które znajdują się w nasionach polecane są dla kobiet w okresie menopauzy, ponieważ będzie można w ten sposób regulować ilość estrogenów. Ostatnie badania pokazują, że codzienne spożywanie siemienia to szansa na hamowanie rozwoju raka piersi u kobiet po menopauzie.

Siemię stosować będzie można zewnętrznie, działa zmiękczająco i przeciwzapalnie. Siemię lniane w ziarenkach, mielone siemię lniane i siemię w tabletkach Siemię obecnie można kupić jako całe ziarna, mielone albo też w tabletkach. Jednak w tych ostatnich dwóch formach będzie odolejone a więc nie będzie miało kwasów tłuszczowych. Jako napar będzie stosować się je w zapaleniu żołądka. Zewnętrznie można płukać nim jamę ustną po oparzeniu. Pęczniejące nasiona chronią nas przed zaparciami.

Kategorie: Ciekawostki i porady,

Autor

Patryk

Redakcja zonic.pl