Wyciskarki do soków - jednoślimakowe

Ogólna zasada działania wyciskarek

Wyciskarki do soków w przeciwieństwie do sokowirówek to urządzenia działające na zasadzie wolnych obrotów. Do przygotowywania soku wykorzystuje się tutaj dużą siłę miażdżenia. Sposób ten przebiega na kilku etapach a najważniejsze zadanie ma tutaj specjalnie przygotowany wałek ślimakowy, który będzie miażdżył i wyciskał surowiec.

Wałek okręca się najczęściej z prędkością około 70-120 obrotów na minutę. W ten sposób można ochronić sok przed napowietrzaniem i nie będzie jego nagrzewania co ma miejsce w przypadku wirówek. Proces wyciskania jest w kilku etapach. Najpierw owoce czy warzywa są miażdżone z dużą siłą. Chodzi o przerwanie włókien i ścian komórkowych.  (http://sklep.puregreen.pl/wyciskarki-do-sokow/)

Kolejny etap to wydobywanie soku ze zmiażdżonego miąższu przez silne wyciskanie, dzięki czemu uwalniany będzie sok z komórek i przestrzeni pomiędzy nimi. Uzyskany sok będzie miał wiele witamin, enzymów i minerałów. Jest odsączony przez specjalne sito, gdzie dalej spłynie do podstawionego naczynia. Wyciśnięty suchy miąższ zostaje zaś odprowadzony do osobnego zbiornika zewnętrznego.

Sok tak przygotowywany będzie gęstszy i mniej klarowny niż ten przygotowywany z wirówką. Jest on również bogatszy w enzymy oraz witaminy, które w takim procesie pozyskiwania nie będą zniszczone. Taki sok posiada małą warstwę piany a to oznacza, że jego napowietrzenie będzie tak naprawdę niewielkie. Dzięki temu można liczyć na to, że okres przydatności do spożycia będzie dłuższy niż w przypadku soku przygotowanego w wirówce i będzie wynosił 24 godziny.

Rodzaje wyciskarek soku Jednoślimakowa? Dwuślimakowa? Pionowa? Pozioma?

Rodzajów tych urządzeń mamy kilka – cztery podstawowe. Nazwy pochodzą od tego jak wyglądać będzie cała konstrukcja. Wyciskarki mogą posiadać jeden wałek albo dwa. W praktyce od tego między innymi może zależeć wydajność takiego urządzenie oraz łatwość jego obsługi. Natomiast podział na pionowe i poziome może decydować o tym jak duża będzie wydajność sprzętu, łatwość mycia czy jaki sok będzie przygotowany.

Od tego może również zależeć sytuacja jak będzie wyglądać możliwość przygotowania bardziej lub mniej klarownego soku.

Kategorie: Ciekawostki i porady,

Autor

Patryk

Redakcja zonic.pl